گل استرپتوکارپوس (Cape primrose) با نام علمی Streptocarpus از خانواده Gesneriaceae می باشد. گیاه استرپتوکارپوس، بومی آفریقای جنوبی است. شرایط نگهداری این گیاه شبیه بنفشه آفریقایی است و در صورت مساعد بودن شرایط برای رشد، گل های زیبایی تولید می کند.

مشخصات گل استرپتوکارپوس

برگ های گل استرپتوکارپوس کشیده و دراز هستند و ساقه فاقد برگ می باشد؛ که در نهایت به ۵-۶ گل با رنگ های مختلف صورتی، سفید، بنفش و آبی ختم می شود. این گیاه دائمی، از هم خانواده های بنفشه آفریقایی محسوب می شود. همچنین به خاطر شباهت گل های استرپتوکارپوس به گل پامچال، به آن پامچال دروغین (Cape primrose) نیز گفته می شود. گلدهی در این گیاه زیبا از ماه خرداد آغاز می شود و تا پاییز ادامه می یابد.

نمونه ای از انواع گل استرپتوکارپوس

گیاهان آپارتمانی لوکس

شرایط نگهداری گل استرپتوکارپوس

  • آبیاری: در روز های گرم تابستان هفته ای ۲-۳ بار گل استرپتوکارپوس را با آب ولرم که فاقد املاح می باشد، آبیاری نمایید. میزان آبدهی در فصل های سرد نیزکاهش می یابد. در روز های گرم بهتر است خاک گلدان را مرطوب بماند و در روزهای عادی توجه کنید خاک گلدان خشک شده باشد.
  • نور: گل استرپتوکارپوس به نور متوسط و غیر مستقیم خورشید نیاز دارد. حتی در صورت عدم دسترسی به نور آفتاب انتخاب این گل گزینه مناسبی است زیرا در زیر نور لامپ های کم مصرف می تواند رشد خوبی داشته باشد.
  • دما: دمای مناسب برای نگهداری این گیاه آپارتمانی ۱۸-۲۴ درجه سانتی گراد است. در زمستان هم تا دمای ۱۶ درجه سانتی گراد مناسب است با اینکه تا ۱۰ درجه سانتی گراد را می تواند تحمل نماید. دماهای بالا منجر به قهوه ای شدن نوک برگ ها و ریزش آن ها می گردد. سرمای زیاد هم باعث سیاه شدن برگ ها می شود.
  • خاک و کوددهی: گل استرپتوکارپوس دارای ریشه های ظریفی است و هر خاکی برای رشد و گلدهی آن مناسب نمی باشد. گلدان آن را با خاک های سبک پر نمایید. مخلوط خاک با پیت ماس و پرلیت برای پرورش گیاه مناسب هستند. به خاطر اینکه در طول سال گل می دهد باید از کود رشد و کود گلدهی برای تقویت استرپتوکارپوس استفاده کنید. همچنین کودهای ویژه برای رشد بنفشه آفریقایی را هم می توانید به کار ببرید.
  • تکثیر: متداول ترین روش های تکثیر گل استرپتوکارپوس تقسیم بوته در فصل بهار، استفاده از قلمه برگ در فصل تابستان و یا کاشت بذر تا اواسط بهار است.
  • گلدان: بهترین زمان برای تعویض گلدان هر سال یکبار در ابتدای فصل بهار می باشد. به مرور زمان برگ های قسمت پایینی گیاه زرد رنگ می شوند که می توانید آن ها را قطع کنید.

آفات و بیماری های گل استرپتوکارپوس

  1. شته و شپشک آرد آلود: مانند اکثر گیاهان آپارتمانی ممکن است این آفات، گل استرپتوکارپوس را نیز تهدید کنند. این حشرات با تغذیه از شیره این گیاه باعث تضعیف آن می شوند. همچنین دوره گلدهی را هم تحت تاثیر قرار می دهند.
  2. تولید نکردن گل: کمبود نور باعث می شود گیاه وارد مرحله گلدهی نشود. باید نور کافی در اختیار گیاه قرار دهید تا به گل بنشیند. این نور می تواند نور غیر مستقیم خورشید یا نور مصنوعی باشد.
  3. پوسیدگی برگ و گل ها: در اثر قارچی شدن گیاه به خاطر هوای سرد پوسیدگی رخ می دهد که می توانید از سموم قارچ کش استفاده نمایید. همچنین در اثر استفاده از سموم گلدان را به محیط گرم انتقال داده و آبیاری را کاهش دهید تا گیاه به حالت طبیعی خود برگردد.
  4. ریزش و چروکیدگی برگ ها: باید زهکش بودن خاک را بررسی نمایید و اینکه در صورت چروکیدگی برگ ها، گیاه به میزان آبیاری بیشتری نیاز دارد. اما دقت کنید که حالت باتلاقی ایجاد نشود.
مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هزینه ارسال رایگان شد

هزینه ارسال بدون افزایش قیمت محصول، رایگان شد.
خیالتان راحت گیاه شما صحیح و سالم به دستتان خواهد رسید
www.sarchenar.com
مژده به دوستداران گل و گیا
close-link
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم