گیاه فیکوس بنجامین: (Ficus benjamina) یا انجیر برگ ریز از خانواده Moraceae، یک درخت بزرگ پهن برگ همیشه سبز که در آب و هوای گرمسیری و نیمه گرمسیری رشد می کند. در حال حاضر در بیشتر خانه ها و دفاتر به عنوان گیاهچه پرورش داده می شود. این گیاه تحمل خوبی برای شرایط نوری محدود در محیط های داخلی دارد.انجیربرگ ریز بومی هند، جنوب شرق آسیا و استرالیا می باشد.

مشخصات گیاه فیکوس بنجامین

انجیر برگ ریز به خاطر داشتن شاخه های باریک، در طول رشد به سمت پایین، آویزان می شود؛ از این رو به آن انجیر برگ ریز هم گفته می شود. بنجامین دارای برگ های تیره و براق زیادی است و قدرت بالایی در تصفیه هوا دارد. این گیاه به ندرت در داخل خانه، گل یا میوه می دهد.

انواع گونه های گیاه فیکوس بنجامین

  • گل بنجامین بلک (Black): گونه بلک برگ های نوک تیز، بیضی شکل، براق و سبز رنگ دارد.
  • گل بنجامین ابلق (Starlight): برگ های کوچک حالت آویزان دارند و به رنگ سبز روشن، سفید و کرم هستند.
  • گل بنجامین آمستل (Amstel): این گونه با برگ های کشیده و سبز بومی هلند است.

شرایط نگهداری گیاه فیکوس بنجامین

  • نور: گیاه فیکوس بنجامین برای پرورش در خانه به نور غیرمستقیم فراوان و کمی آفتاب مستقیم صبحگاهی, احتیاج دارد. در زیستگاه بومی خود، غالباً در شرایط نیمه سایه رشد می کند; اما در داخل خانه برای رشد، نیاز به نور مناسب دارد. یک جای ثابت و مناسب برای گیاه در نظر بگیرید و آن را در آنجا نگه دارید؛ چون در اثر جابجایی های زیاد ممکن است برگ هایش را از دست بدهد.
  • خاک و کود دهی: برای بهبود زهکشی، از خاک مخصوص گلدان استفاده کنید که حاوی پرلیت، ماسه و ورمیکولیت است. در طول رشد، از بهار تا پاییز هر ۲ یا ۴ هفته یکبار به گیاه کود بدهید. محلول کودی را رقیق کرده و در اختیار گیاه قرار بدهید. همچنین اگر گیاه با وجود شرایط ایده آل برای رشد مانند نور، درجه حرارت، رطوبت و کود کافی، دچار ریزش برگ است؛ سعی کنید گیاه را با کمی منیزیم و منگنز تغذیه کنید.
  • آبیاری: در فصل های گرم تر، گیاه به آبیاری بیشتری نسبت به فصل زمستان نیاز دارد. قبل از آبیاری، مطمئن شوید که خاک گیاه حتما خشک شده باشد.
  • دما: بازه دمایی مناسب برای این گیاه آپارنمانی ۱۸ تا ۲۴ درجه سانتیگراد است. دمای پایین یکی دیگر از عوامل ریزش برگ در این گیاه است. لذا حداقل دمایی که می تواند به گیاه آسیبی وارد نکند ۱۰ درجه سانتی گراد می باشد.
  • رطوبت: این گیاه بومی مناطق استوایی است؛ بدین دلیل به رطوبت کافی در محیط رشد، نیاز دارد. کمبود رطوبت هم مانند کاهش دما می تواند باعث ریزش برگهای گیاه شود. از قرار دادن گیاه در کنار وسایل گرمایشی، خودداری کنید.
  • هرس: هرس کردن و از بین بردن برگ های قدیمی، سرعت رشد را بهبود می بخشد. هرس بهتر است بعد از تابستان و قبل از بهار بعدی انجام شود.
  • تعویض گلدان: بنجامین، گیاهی با رشد سریع است. برای اینکه گیاه شادابی داشته باشید بهتر است گلدان آن را هر دو سال یکبار تعویض کنید؛ در غیر اینصورت فضا برای ریشه های گیاه محدود شده و باعث آشفته شدن گیاه می گردد.

آفات و بیماری های گیاه فیکوس بنجامین

آفات: انجیربرگ ریز می تواند در طول رشد, تحت تاثیر آفاتی مانند شپشک ها قرار بگیرد؛ در این صورت پنبه را آغشته به الکل کرده و آفات را از روی گیاه بردارید. اگر تعداد آفات بیش از حد باشد از سموم حشره کش سیستمیک استفاده نمایید. شپشک ها می توانند به صورت لکه های قهوه ای بر روی برگ و ساقه,، ظاهر شوند و در نهایت باعث زردی و ریزش برگ ها گردند.
میزان آب: آب زیاد و کم می تواند باعث قهوه ای شدن و ریزش برگ ها می شود. اگر پس از آبیاری آب در زیر گلدانی، جمع شد آن را خالی کنید؛ تا اکسیژن کافی به ریشه های گیاه برسد. همچنین کند شدن سرعت رشد گیاه, می تواند علاوه بر کمبود آب، به خاطر درجه حرارت پایین، نیز باشد.

مطلب پیشنهادی: در این مقاله با ۱۲ نوع گیاه پیچک کاملا آشنا می شوید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به جمع 20000 نفری ما در اینستاگرام بپیوندید

دهها پست آموزشی در زمینه گلها و گیاهان

سریعترین راه پاسخگویی به سوالات شما 
کلیک کنید
Close
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم