گل بنفشه آفریقایی با نام علمی (saintpaulia) از خانواده Gesneriaceae می باشد. این گل زیبا برای اولین بار توسط پائول شناسایی شد. همچنان گونه هایی از بنفشه آفریقایی در تانزانیا و کنیا یافت شده می شود. گل بنفشه آفریقایی بومی جنوب شرق آسیا و مناطق گرمسیری است.

مشخصات گل بنفشه آفریقایی

گل بنفشه آفریقایی حاوی برگ های سبز مخملی و کرک دار با گل های زیبا در انواع رنگ های مختلف است. گل ها به رنگ های قرمز، صورتی، بنفش، سفید و آبی هستند. بنفشه آفریقایی گیاهی روز خنثی است برای همین در هر چهار فصل سال می تواند گل تولید کند.

نمونه ای از انواع گل بنفشه آفریقایی


شرایط نگهداری گل بنفشه آفریقایی

 • آبیاری: قبل از آبیاری بنفشه آفریقایی میزان رطوبت خاک گلدان را بررسی نمایید. در صورت خشک بودن خاک می توانید گیاه را آبیاری کنید. هنگام آبدهی دقت کنید که آب با برگ های آن تماس نداشته باشد. همچنین برای جلوگیری از بیماری پوسیدگی ریشه و ریزش گل ها زهکش بودن خاک را بررسی نمایید. همچنین در اثر استفاده از آب های کلردار برگ ها دچار سوختگی می شوند و گلی تولید نخواهد شد.
 • دما: دمای ایده آل برای نگهداری و پرورش گل بنفشه آفریقایی ۱۶ درجه سانتی گراد می باشد. در اثر افزایش رطوبت تا دمای ۲۷ درجه سانتی گراد را می تواند تحمل کند. بنفشه آفریقایی را در معرض هوای سرد قرار ندهید زیرا نسبت به سرما حساس است و سرعت رشد آن کاهش می یابد. در اثر هوای گرم گیاه بیشتر رشد طولی کرده و برگ های آن خشک و گل ها دچار ریزش خواهند شد.
 • نور: گل بنفشه آفریقایی برای رشد و گلدهی به نور روشن، ملایم و غیر مستقیم نیاز دارد. همچنین می توانید گیاه را در زیر نور مصنوعی قرار دهید. گلدان گیاه هر هفته یک یا دو بار بچرخانید تا همه قسمت های آن به طور مساوی نور دریافت کنند.
 • خاک و کوددهی: گلدان را به تنهایی با خاک پر نکنید، بهتر است خاک را با کوکوپیت و ورمی کولایت یا پرلیت ترکیب کنید. کودهای محرک شکوفه برای گل بنفشه آفریقایی مناسب نیستند. بهتر است از کودهایی که دارای مقدار مساوی نیتروژن، فسفر و پتاسیم هستند برای تغذیه بنفشه آفریقایی استفاده نمایید.
 • تکثیر: روش های تکثیر در بنفشه آفریقایی شامل کاشت بذر، قلمه برگ و تقسیم بوته است. در آزمایشگاه توسط کشت بافت صورت می گیرد.
 • گلدان: با توجه به میزان رشد گیاه بعد از ۶-۱۲ ماه اقدام به تعویض گلدان در اوایل فصل بهار نمایید.
زیباترین گیاهان آپارتمانی

آفات و بیماری های گل بنفشه آفریقایی

 1. سفیدک پودری: قارچ سفید رنگی بر روی برگ ها وگل ها رشد کرده و باعث تضعیف گیاه می شود. با استفاده از سموم قارچ کش اقدام به سمپاشی نمایید.
 2. تریپس: یکی از آفات متداول در بنفشه آفریقایی است که با تخم ریزی در بافت های گیاه باعث از بین رفتن آن می شود. برای جلوگیری از شیوع آن باید بوته آلوده را از گیاه جدا کنید. سپس همه گل ها را حذف نمایید. در صورت از بین رفتن آفت از سموم حشره کش استفاده نمایید.
 3. خشک شدن نوک و حاشیه برگ ها: کود زیاد، شوری خاک و مناسب نبودن Ph آب آبیاری از علت های این حالت هستند.
 4. وجود لکه های قهوه ای بر روی برگ ها: نور زیاد باعث به وجود آمدن لکه های قهوه ای روی برگ و گل ها می گردد. بهترین نور برای آن نور غیر مستقیم و زیاد است.
 5. سفید یا زرد شدن برگ ها: کمبود منیزیم و نور شدید منجر به تغییر رنگ برگ ها می شود. باید گیاه را در تماس مستقیم با خورشید قرار ندهید. برای تغذیه گل بنفشه آفریقایی از کودهای کامل یا سولفات منیزیم استفاده نمایید.
 6. سیاه شدن برگ: در صورت استفاده از مواد شیمیایی برای براق دیده شدن برگ ها، به مرور زمان سیاه شدن آنها را باعث خواهد شد.
مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به جمع 20000 نفری ما در اینستاگرام بپیوندید

دهها پست آموزشی در زمینه گلها و گیاهان

سریعترین راه پاسخگویی به سوالات شما 
کلیک کنید
Close
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم