در حال حاضر استفاده از گیاهان آپارتمانی نه تنها در محیط خانه بلکه در اکثر محیط های سر بسته به طور چشمگیری افزایش یافته است. گیاهان آپارتمانی فواید زیادی دارند. آنها علاوه بر اینکه ظاهر خانه را زینت می بخشند، بر روحیه انسان ها هم می توانند تاثیر مثبت و آرامش بخشی داشته باشند. برخی گیاهان آپارتمانی آلاینده های هوا را جذب می کنند و به تصفیه هوای محیط خانه کمک می نمایند.

داشتن گل و گیاه در یک خانه نیز راهی عالی برای ارتباط با طبیعت است. برای محیط خانه یا محیط کار خود گیاهانی را انتخاب کنید که به راحتی خودشان را مطابق با شرایط داخلی وفق دهند. از گیاهانی که به درجه حرارت بالا یا برای رشد و به مقدار زیادی نور خورشید برای گل دادن احتیاج دارند، صرف نظر کنید .


بسیار مهم است که همه افراد خانواده در مورد خطرات مرتبط با گیاهان وارد شده به خانه بدانند . بسیاری از گیاهان خانگی ایمن هستند؛ در حالی که برخی از آنها برای افراد و یا حیوانات اهلی سمی هستند. این مسئله ممکن است برای افراد بزرگتر مشکلی ایجاد نکند. اما اگر کودکان خردسال یا حیوانات خانگی در خانه دارید، ایده خوبی است که از نگهداری گیاهانی که حتی به طور ناچیز سمی هستند، خودداری کنید. بدین جهت برای اطمینان حتما کاتالوگ مربوط به هر گیاه را مطالعه نمایید.

تاریخچه پیدایش گیاهان آپارتمانی

در سال ۱۷۹۳ یک کاپیتان انگلیسی، در جزیره آنتیل در دریای کارائیب لنگر انداخت. هنگام گشت و گذار در این جزیره متوجه نکته عجیبی شد. در کمال تعجب, متوجه وجود گیاهانی شد که با وجود قرار گرفتن در زیر سایه درختان غول پیکر, از رشد بسیار خوبی برخوردار بودند.

کاپیتان، تعدادی از این گیاهان را به باغ گیاهشناسی اهدا کرد؛ اما به دلیل عدم شناخت از این گیاهان توجه چندانی به آنها نشد. بعد از مدتی یکی از کارمندان, متوجه شد که یکی از گیاهان به سرعت در حال رشد و پوشاندن دیوار کناری می باشد. این گیاه با برگهای زیبای قلبی شکل, فیلودندرون اکسی کاردیوم نامیده شد; که در حال حاضر با نام علمی «ph.escandens» و نام فارسی پتوس قلبی شناخته می شود.

نیازهای رشدی متفاوت گیاهان آپارتمانی

گیاهان آپارتمانی نیازهای متفاوتی برای رشد دارند. در صورت رعایت شرایط رشد مخصوص هر گیاه، صاحب بهترین گیاهان خواهید بود. لذا برای داشتن یک گیاه سرسبز و شاداب باید به مواردی مانند میزان آب مورد نیاز، نوع خاک، اندازه گلدان، نحوه کاشت گیاه، استفاده از کود در صورت نیاز، هرس کردن (همه گیاهان نیاز به هرس کردن ندارند)، نور کافی و حفاظت گیاهان در برابر آفات و حشرات توجه نمایید.
گیاهان برای زنده ماندن مانند سایر موجودات زنده نیاز به اکسیژن دارند که از نور آفتاب برای انجام فتوسنتز استفاده می کنند. لایه های گرد و غبار روی برگ ها میزان دریافت نور را محدود می کند . سطح برگ کثیف نیز زمینه بیماری ها را فراهم می کند و می تواند به پنهان کردن حشرات کمک کند. از طرفی دیگر، تمیز کردن برگ ها باعث می شود گیاهان بهتر و شاداب تر دیده شوند.

در یک گلدان خیلی بزرگ، خاک آهسته خشک می شود و گیاه شما را نسبت به پوسیدگی ریشه حساس تر می کند. در یک گلدان خیلی کوچک، خاک نیز سریع خشک می شود. بهتر است، گیاه را در گلدانی قرار دهید که متناسب با اندازه خود گیاه در حال رشد باشد. هنگامی که گیاه رشد می کند ریشه ها از گلدان خارج می شوند؛ بنابراین باید گلدان را تعویض کنید . در این حالت باید از گلدانی با حدود ۱۰ سانتیمتر بزرگتر استفاده کنید . گلدان با اندازه بزرگتر را برای گیاهانی که به سرعت رشد می کنند انتخاب کنید.

مزایای استفاده از گیاهان آپارتمانی

مطالعات بیشماری حاکی از آن است که تعامل با گیاهان به نوعی می تواند به کاهش استرس ، کاهش فشار خون و افزایش شادی کمک کند. از گیاهانی مانند بابونه و آلوئه ورا که خاصیت دارویی دارند می توانید به عنوان گیاهان آپارتمانی استفاده نمایید .

محبوبترین گیاهان اپارتمانی

گیاه آپارتمانی بابا آدم

گیاه آپارتمانی بابا آدم با نام علمی Alocasia از خانواده Araceae است. این گیاه با نام های آلوکازیا و گوش فیل نیز شناخته می شود. گیاه آپارتمانی بابا آدم بومی مناطق مختلفی از آسیا، اروپا و آمریکا می باشد. همچنین این گیاه زینتی در ایران در محدوده شهرهای البرز و تفرش رشد می کند. گاها به عنوان گیاه فضای سبز مقابل هتل ها و رستوران ها هم کاشته می شود. اما پرورش و نگهداری این گیاه در محیط های پوشیده امکانپذیر است.

خواص باباآدم بابا آدم خاصیت دارویی فراوانی دارد. در درمان بیماری ها پوستی مانند کچلی، آبسه، کهیر، پسوریازیس، اگزما و زخم ها موثر است. توضیحات بسیار کامل این گیاه را در مقاله گیاه آپارتمانی بابا آدم آورده ایم این مقاله را از دست ندهید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هزینه ارسال رایگان شد

هزینه ارسال بدون افزایش قیمت محصول، رایگان شد.
خیالتان راحت گیاه شما صحیح و سالم به دستتان خواهد رسید
www.sarchenar.com
مژده به دوستداران گل و گیا
close-link
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم