خرید گیاه آپارتمانی، مناسب شما نیست!! اگر شرایط نگهداری آن را ندارید.

ماسعی داریم راهنمایی برای خرید گیاه آپارتمانی شماباشیم. هنگامی که یک زوج قصد دارند از پرورشگاه کودکی را به فرزندی قبول کنند؛ همه شرایط آنها به دقت بررسی می شود و در صورت مناسب بودن شرایط، با درخواست آنها موافقت می شود. پس لطفا اگر دوستدار گیاهان هستید؛ قبل از خرید گیاه آپارتمانی، از خود بپرسید که آیا شرایط لازم برای نگهداری گیاهان آپارتمانی را دارید؟

نگران نباشید! در سرچنار , می توانید شرایط نگهداری محبوبترین گیاهان آپارتمانی را مطالعه فرمایید.

عواملی که قبل از خرید گیاه آپارتمانی باید در نظر داشته باشید

برای جلوگیری از ضررهای احتمالی و احیانا از بین رفتن گیاه، بهتر است که با عوامل موثر بر نگهداری گیاه خود بیشتر آشنا شوید. این عوامل می توانند میزان نور، درجه حرارات محیط، نحوه آبیاری، میزان کود مورد نیاز گیاه و بخصوص شرایط حمل گیاه باشد.

در انتهای این مقاله با آگاهی کامل، اقدام به خرید گیاه آپارتمانی خواهید کرد.

فروشنده گیاه آپارتمانی

گیاه خود را از محلی خریداری کنید که فروشنده، با گیاهان آشنایی کامل داشته و قادر به پاسخگویی به سوالات شما باشد. فروشنده باید نام گیاهان را بداند و نیازهای آنها را بشناسد.

ظاهر گیاه را به دقت بررسی کنید

ظاهر گیاه، زبان گویای گیاه است. هنگام خرید گیاه آپارتمانی به برگها دقت کنید اگر برگهای گیاه رنگ پریده باشد و کمبودی در برگهای آن حس شود و لبه برگها به سمت داخل جمع شده باشد، از خرید آن اجتناب کنید. حاشیه های قهوه ای و سوراخهای سطح برگ گیاه، علامت بیمار بودن گیاه است.

پشت برگها و انتهای چسبیده دمبرگ به ساقه، محل تجمع آفات است؛ به دقت بررسی کنید.

نکاتی که پس از خرید گیاه آپارتمانی باید در نظر بگیرید

احتمالا این گیاه تنها گیاه آپارتمانی شما نباشد. این احتمال وجود دارد که شما هنگام خرید گیاه آپارتمانی خود، متوجه وجود آفات موجود در گیاه نشده باشید؛ پس منطقی است که در یک بازه زمانی حدودا دو هفته ای، گیاه تازه خریداری شده را از دیگر گیاهان جدا نگهداری کنید.

در مدتی که گیاه در شرایط قرنطینه قرار دارد، ممکن است تعدادی از برگهای تحتانی زرد شود؛ نگران نباشید دلیل آن تغییر ناگهانی محیط است. توصیه می شود از چیدن برگهای زرد شده خودداری کنید. چون باعث زخمی شدن گیاه و مساعد شدن شرایط ورود آفات می شود.اجازه دهید این عمل به طور طبیعی توسط خود گیاه انجام گیرد.

تعداد زیاد برگهای زرد شده گیاه، نشان دهنده افراط در آبیاری است.

انتخاب محل مناسب پرورش گیاه

انتخاب محل مناسب برای هر گیاه باعث می شود که گیاه شما برای سالها شاداب بماند. از طرفی اگر عوامل موثر در نگهداری گیاه مانند نور، دما، رطوبت و میزان تحمل گیاه در صورت غفلت شما، مساعد نباشند؛ باعث از بین رفتن گیاه شما می شود.

شرایط نگهداری گیاههان آپارتمانی را در دسته گیاهان آپارتمانی مطالعه فرمایید.

راهنمایی در مورد انتخاب گیاه آپارتمانی

منطقی است به جای تغییر دادن شرایط برای گیاه آپارتمانی، گیاه مناسب با شرایط خود را خریداری کنید.

توصیه می کنیم هنگام خرید گیاه آپارتمانی، به سوالات زیر پاسخ دهید تا به بهترین انتخاب برسید.

آیا گیاهی می خواهیم که همیشه در فضای بسته باشد؟

اگر جواب شما مثبت است، باید از خرید گیاهان گلدار اجتناب کرد. البته می توان برای کاکتوسها استثنا قائل شد.

به گیاهان با برگ رنگی علاقه داریم یا رنگ سبز؟

بسیاری از گیاهان دارای برگهای رنگارنگ هستند. منظور این است که برگها دارای لکه های سفید,، زرد یا قرمز هستند.

نمونه های معروف آن عبارتند از سانسوریای ابلق، پپرومیا، دراسینا و انواع گیاهان آپارتمانی دارای برگهای رنگی مانند نوعی هدرا، فیکوس بنجامین ابلق و برگ بیدی ها، در مقایسه یا گیاهانی که فقط دارای برگ سبز هستند،به نور و مراقبت بیشتری نیاز دارند؛ در غیر اینصورت برگه حالت ابلق خود را از دست می دهند.


چه مقدار وقت و تجربه برای نگهداری از گیاه مورد نظر داریم؟

بعضی از گیاهان آپارتمانی، دوام بالایی دارند و در شرایط متغیر و بعضا نامناسب هم به رشد خود ادامه می دهند. از طرفی بعضی از گیاهان به مراقبت زیادی نیاز دارند و نسبت به شرایط بی ثبات واکنش منفی نشان می دهند.

پس اگر وقت و تجربه کافی برای نگهداری گیاه ندارید و خرید گیاه آپارتمانی صرفا جهت زیبا سازی دکور بوده است؛ بهتر است از گیاهان مقاوم استفاده کنید. چند نمونه از گیاهانی که نگهداری از آنها زحمت زیادی ندارد عبارتند از: عبایی برگ بیدی، حسن یوسف، فیلودندرون اسکاندنس، سانسوریا، پتوس، یوکا و …


روش حمل گیاهان آپارتمانی

گیاهان آپارتمانی در گلخانه ها با ایده ال ترین شرایط ممکن پرورش می یابند؛ پس ضروری است که تلاش کنیم که پس از خرید گیاه آپارتمانی و هنگام انتقال به مکان جدید، کمترین شوک به گیاه وارد شود. اجازه بدهید اهمیت این مورد را با ذکر یک مثال روشنتر بیان کنیم.

میانگین دمای گیاهان در گلخانه ۲۲ درج سانتیگراد است. حال فرض کنید دمای خارج، ۱۲ درجه سانتیگراد باشد و بدتر آنکه گل را در صندوق عقب ماشین و در معرض هوای آزاد به خانه منتقل کنید. در این شرایط دما تا ۵ درجه نسبت به حالت عادی افت می کند. با این حساب نوسان دمایی که گیاه باید تحمل کند، ۱۵ درجه سانتیگراد است. که این اختلاف دما به احتمال زیاد باعث سرما خوردگی گیاه و از بین رفتن شادابی آن می شود.

خب سوال اینجاست! چاره کار کجاست؟

  1. از فروشنده بخواهید گیاه را به صورت کامل با کاغذ بپوشاند تا از جریان هوای آزاد روی برگها جلوگیری شود.
  2. اگر تعداد گلها زیاد است، حتما با وانت سرپوشیده این انتقال صورت گیرد.
  3. بعد از انتقال به آپارتمان، در روزهای گرم سال حداقل روزی دو بار محیط گیاه با آب نیمه گرم غبار پاشی شود.
  4. حداقل تا ۴ ماه پس از خرید، از دادن کود شیمیایی خودداری شود.

در کل باید سعی شود گیاه خریداری شده را به تدریج به محیط زیست جدید خود عادت دهید. و شرایطی مشابه زادگاه اولیه اش فراهم کنید تا گیاه به تدریج با شرایط جدید سازگار شود.

منبع: کتاب آموزش پرورش و تکثیر گیاهان آپارتمانی- مولف: استاد حسن بنی هاشمی

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هزینه ارسال رایگان شد

هزینه ارسال بدون افزایش قیمت محصول، رایگان شد.
خیالتان راحت گیاه شما صحیح و سالم به دستتان خواهد رسید
www.sarchenar.com
مژده به دوستداران گل و گیا
close-link
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم